MEDIA NEWS

Gara në matematik-fizik për ndarjen e bursave

ShMP “Jahja Kemal” më datë 19 shkurt 2023 (e diel) me fillim në orën 10:00 organizon garë për bursë në matematik-fizik për ndarjen e bursave. Shkollat fillore dhe mësuesit e matematikës dhe fizikës mund të regjistrojnë deri në 10 nxënës nga shkolla e tyre në mënyrë elektronike. Afati i fundit për regjistrim: 17 shkurt, 2023.

Që nga dita e hapjes dhe fillimit të punës, ShMP “Jahja Kemal” vazhdimisht organizon ose është mikpritës i disa aktivitete shkencore, sociale, kulturore, sportive e të tjera. Qëllimi i këtyre aktiviteteve është që të motivohen nxënësit që t’i kushtojnë më shumë rëndësi shkencës dhe arsimit dhe si rezultat i suksesit të arritur në garë të shpërblehen dhe regjistrimi në shkollën t’u mundësohet me bursë.

Për ShMP “Jahja Kemal” – Shkup mund të aplikojnë shkollat e komunave Karposh, Gazi Baba, Aerodorom, Kisela Voda, Gjorçe Petrov, Qender, Çair, Saraj, Butel, Petrovec, Ilinden. Paraqitja do të bëhet përmes e-mailit This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Për ShMP “Jahja Kemal” – Tetovë mund të aplikojnë shkollat e komunave Tetovë, Bogovinë, Tearcë, Zhelinë, Bërvenicë, Jegunovcë, Gostivar, Vrapçishtë dhe Mavrovë-Rostushe. Paraqitja do të bëhet përmes e-mailit This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Për ShMP “Jahja Kemal” – Strugë mund të aplikojnë shkollat e komunave të Strugës, Vevçanit, Ohrit, Debërcës, Drugovës, Dibrës, Zhupës, Kërçovës, Plasnicës dhe Demir Hisarit të cilët do të rangohen si një rajon derisa si rajon tjetër – Manastiri, Resneja dhe Prilepi. Gara do të mbahet në datën e njëjtë për të dy rajonet. Paraqitja do të bëhet përmes e-mailit This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..