MEDIA NEWS

STRUGAPOST.COM | Ariton Ismaili, i riu nga Shumi i Strugës regjistrohet në Akademinë e Pilotimit të aviacionit civil

Ariton Ismaili i lindur ne fshatin Shum, nje student i sapo diplomuar ne kolegjin Privat Yahya Kemal nga Struga ka filluar studimet ne Akademin e Piloteve te Aviacionit Civil PAN AERO ne qytetin bregdetar te Zadarit, ne Kroaci per tu ber nje pilot profesional i aviacionit civil.

Si fillim do te fluturoj me aeroplanin Diamond DA-20 Katana per ti mesuar teknikat dhe manovrat baze te fluturimit , komunikimet me kullen e kontrollit si dhe procedurat e ndryshme emergjence , ne te njejten kohe duke studiuar dhe pjesen teorike , dhe me pas duke avancuar me aeroplanet te teknologjise me moderne si Cirrus SR-20 dhe Beech 76 Duchess Twin Engine qe mundesojne trajnime me komplekse per fluturime naten dhe ne kushte meteorologjike me te veshtira duke mundesuar fluturimin me instrumente dhe me aparatura me moderne per tu bere nje pilot profesional , me vone behet trajnimi i fundit Type Rating per avionin Airbus A320 , Boeing 737 ose Learjet ne varesi te kompanis se punesimit.

Per mua dashuria dhe pasioni per aviacionin ka nisur qe ne moshe te vogel kur cdoher kam enderruar qe nje dite do tja arrij qellimit. Te fluturojsh eshte nje ndjenje lirie dhe adrenaline qe nuk pershkruhet me fjale. Hapet e para ne kete fushe i kam bere ne vitin 2016 ne SHBA kur e bera fluturimin e pare dhe pata rastin qe te jem tek kontrollat e nje avioni privat BeechCraft V-Tail nen mbikeqyrje te nje piloti me experience. Ishte nje eksperienc qe cdoher do te mbetet ne kujtimet e mia.

Edhe pse nje profesion i rrezikshem dhe nje trajnim tejet i kushtueshem cdoher kam pasur mbeshtetjen e prinderve te cilet ne cdo hap dhe vendim temin me kane mbeshtetur ndaj te cileve jam shume faleminderues .

Te behesh pilot kerkon pune te vazhdueshme, motivim dhe pasion, aftesi te medha dhe dituri te gjere ne fushen e matematikes , fizikes , gjeografise dhe anglishtes sepse i gjithe trajnimi dhe gjuha oficiale e aviacionit eshte anglishta.
Gjithashtu cdo vit duhet ti nenshtrohesh testeve mjekesore per te konstatuar gjendjen e mire shendetesore qe duhet te posedoj nje pilot i aviacionit civil. Per te mbajtur formen fizike duhen bere ushtrime te vazhdueshme perfundon Aritoni.