NEWS & ANNOUNCEMENTS

ИЗВЕСТУВАЊЕ | NJOFTIM | DUYURU

ИЗВЕСТУВАЊЕ

Поради пандемијата COVID-19 (Corona), на 26 Април 2020 година нема да се организира и реализира приемениот испит за доделување на стипендии како што беше претходно утврдено и објавено.

Приемот на нови ученици во прва година и доделувањето на стипендии ќе се реализира на следниот начин:

Учениците кои нема да аплицираат за стипендии ќе треба да достават свидителствата од 6-то, 7-мо и 8-мо одделение.

Овие ученици ќе можат да се регистрираат според извештајот на комисијата за уписи.
Потребни документи и сертификати за добивање на стипендии:

1. Натпревар за добивање на стипендии по математика - физика што го организираше ПСУ „Јахја Кемал“ на 14.12.2019 година,

2. Од 8-мо одделение сертификат од државната олимпијада по математика,

3. Од 8-мо одделение сертификат од државната олимпијада по физика,

4. Од 8-мо одделение сертификат од државната олимпијада по информатика,

5. Од 8-мо одделение сертификат од државната олимпијада по хемија,

6. Државни или балкански сертификати по спорт и уметност.

Учениците кои сакаат да добијат стипендии ќе треба да ги достават горенаведените документи и ќе бидат примени на интервју со уписната комисија која ќе донесе одлука кои ученици ќе бидат примени со стипендија.

Од Управата на ПСУ “Јахја Кемал“.

NJOFTIM

Për shkak të pandemisë COVID-19 (Coronavirus), provimi pranues për dhënien e bursave nuk do të organizohet dhe realizohet më 26 Prill 2020, siç ishte përcaktuar dhe shpallur më parë.

Pranimi i nxënësve të rinj në vitin e parë dhe dhënia e bursave do të realizohet si më poshtë:

Nxënësit të cilët nuk do të aplikojnë për bursa do të duhet të sjellin dëftesat nga klasa e 6-të, e 7-të dhe të 8-të. Këto nxënës do të mund të regjistrohen sipas raportit të komisionit të regjistrimit.

Dokumente dhe çertifikata të duhura për marrjen e bursave:

1. Çertifikatë nga gara për marrjen e bursave në matematikë - fizikë e organizuar nga PSU "Jahja Kemal" më 14.12.2019,

2. Çertifikatë e klasës së 8-të nga Olimpiada shtetërore në matematikë,

3. Çertifikatë e klasës së 8-të nga Olimpiada Shtetërore në Fizikë,

4. Çertifikatë e klasës së 8-të nga Olimpiada Shtetërore në Informatikë,

5. Çertifikatë e klasës së 8-të nga Olimpiada Shtetërore e Kimisë,

6. Çertifikatë shtetërore ose ballkanike nga sporti dhe arti.

Studentët që dëshirojnë të marrin bursa duhet të paraqesin dokumentet e lartëpërmendur dhe do të pranohen për një intervistë me komisionin e regjistrimit i cili do të vendosë se cilët nxënës do të pranohen me bursë.

Nga udhëheqësia e PSU "Jahja Kemal".

DUYURU!

COVID-19 Korona Virüsünden dolayı 26 Nisan 2020 tarihinde yapmayı düşündüğümüz Giriş ve Bursluluk Sınavı yapılmayacaktır.

Lise-1 için burslandırma ve öğrenci alımı şu şekilde yapılacaktır:

Burs talebinde bulunmayan öğrenciler ilkokul 6-7-8. Sınıf karnelerini getirip mülakata girerler. Kayıt komisyonunun raporuna göre kayıt olabilirler.

Burs almak için geçerli olan yarışmalar ve getirilecek sertifikalar:

1. 14.12.2019 tarihinde YKC tarafından yapılan Matematik-Fizik Yarışması,

2. 8. Sınıf Devlet Matematik Olimpiyatı Sertifikası,

3. 8. Sınıf Devlet Fizik Olimpiyatı Sertifikası,

4. 8. Sınıf Devlet Bilgisayar Olimpiyatı,

5. 8. Sınıf Devlet Kimya Olimpiyatı,

6. Sporcu ve sanatçı öğrencilerden devlet ya da Balkan çapındaki yarışma sertifikaları,

Burs almak isteyen öğrenciler bu sertifikalarını getirerek mülakata katılırlar ve kayıt komisyonunun raporuna göre kayıt olabilirler.

Yahya Kemal Kolejleri Yönetimi.